Η διδασκαλία της 2ης Ξένης Γλώσσας, Γαλλικής ή Γερμανικής πραγματοποιείται στις Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις.

Οι μαθητές/τριες διδάσκονται ως 2η ξένη γλώσσα όποια από τις δυο (Γαλλικά-Γερμανικά) έχει την πλειοψηφία των δηλώσεων προτίμησης σε επίπεδο τμήματος, όπως αυτή διαμορφώνεται μετά τις δηλώσεις των μαθητών που θα φοιτήσουν κατά το επόμενο σχολικό έτος στην Ε΄ τάξη. Σε σχολεία με δύο ή περισσότερα τμήματα ανά τάξη, οι μαθητές/τριες δύναται να κατανεμηθούν σύμφωνα με τις προτιμήσεις τους σε μεικτά-παράλληλα τμήματα, αρκεί να υπάρχουν τουλάχιστον 12 μαθητές/τριες σε κάθε τμήμα.

Αίτηση Επιλογής Ξένης Γλώσσας

Οι υπεύθυνοι σπουδών Γερμανικής και Γαλλικής Γλώσσας, μας έχουν αποστείλει σχετικό ενημερωτικό υλικό:

Γερμανικά

Νέοι Ορίζοντες με τα Γερμανικά

Γιατί να μάθω Γερμανικά; – Δέκα λόγοι υπέρ των Γερμανικών – Goethe-Institut Κύπρος

Γαλλικά

Εγκύκλιος: ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Β΄ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ_ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025