Την Τετάρτη 1/11/2023, θα πραγματοποιηθεί στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας ενημέρωση από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (saferinternet4kids.gr),  με θέμα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου, για τους μαθητές και μαθήτριες των Ε και ΣΤ τάξεων.

Με σκοπό τη συμμετοχή της σχολικής μονάδας σε προγράμματα και δράσεις εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος, η ενημέρωση θα σχετίζεται με θέματα όπως η ψηφιακή πολιτειότητα, τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των παιδιών στο διαδίκτυο, το block και το report,  η θετική διαδικτυακή αλληλεπίδραση, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η υπερβολική ενασχόληση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, οι επαφές με αγνώστους κ.α.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης – χωρίς κόστος συμμετοχής για τους μαθητές/μαθήτριες – εντός της αίθουσας εκδηλώσεων του σχολείου μας.