Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών.
Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό
Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών1 (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή
(European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές,
φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της
Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις. (Σχετική Εγκύκλιος)

Στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας, θα πραγματοποιηθούν σχετικές δράσεις στο μάθημα των αγγλικών και θα μοιραστεί σχετικό υλικό που προμηθευτήκαμε από το ΥΠΑΙΘΑ στους μαθητές και μαθήτριες της Ε και Στ τάξης.

υλικο9δσ

Σχετικό Υλικό

Οι γλωσσικές προκλήσεις του μυστικού πράκτορα

Εγχειρίδιο του πράκτορα (pdf)

Το γλωσσικό ταξίδι της Λάρας στην Ευρώπη (βιβλίο)

Πού βρίσκομαι;

Θα εμφανιστούν 20 τυχαίες εικόνες από όλη την Ευρώπη.
Μπορείτε να βρείτε από πού είναι αυτές οι εικόνες;

Ποια γλώσσα είναι αυτή;

Όλοι μας το έχουμε βιώσει: σε ένα λεωφορείο, σε μια καφετέρια, στο δρόμο ακούμε δύο άτομα που μιλάνε σε ξένη μια γλώσσα. Και αναρωτιόμαστε ποια γλώσσα είναι.

Γλωσσικά Κουίζ

Για να γιορτάσουμε την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών προτείνουμε ένα κουίζ που σας δίνει την ευκαιρία να τεστάρετε τη γνώση σας σε μια γλώσσα της ηπείρου μας.

Πόσους γλωσσοδέτες μπορείς να πεις σωστά σε τρεις (03) γλώσσες, σε ένα λεπτό; (Δοκιμασία)