Την Τετάρτη 29/9/2023, οι μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ιστορικό κτίριο των Μύλων Αγ.Γεωργίου στο Κερατσίνι. Οι μαθητές και μαθήτριες με τις δασκάλες τους κ.κ.Νικολέττα και Δέσποινα ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Λούλη, απολαμβάνοντας μια ολοκληρωμένη και σύγχρονη μουσειακή εμπειρία, συμμετέχοντας στα εκπαιδευτικά προγράμματα “Γνωρίζω τα δημητριακά”, “Η ιστορία των δημητριακών και της γεωργίας”, “Αγαπώ τα τρόφιμα, δεν τα πετώ” και “Μμμ…μύρισε ψωμί!”.

Μέσα από αυτές τις δράσεις, οι μαθητές μας έπαιξαν, συνεργάστηκαν και ανακάλυψαν τον κόσμο των δημητριακών, τη διαδρομή τους μέσα στους αιώνες, την ιστορία της άλεσης και την ισορροπημένη διατροφή. Διασκέδασαν φορώντας τις ποδιές τους και ζυμώνοντας το δικό τους ψωμί!