Τη Δευτέρα 11/12/2023, οι μαθητές και μαθήτριες των Α,Β,Γ,Δ τάξεων του σχολείου μας θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής “Κυκλοφορώ με ασφάλεια” που προσφέρεται από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας Πάνος Μυλωνάς (https://www.ioas.gr/ekpaideutika_programmata/). Στόχος του προγράμματος είναι η κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση των μαθητών μέσω βιωματικών διαδραστικών τεχνικών μάθησης.

Οδηγός για γονείς παιδιών Δημοτικού Σχολείου

ιοας κυκλοφορω

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής «Κυκλοφορώ Με Ασφάλεια» έχει στόχο την ενημέρωση και εκπαίδευση των μαθητών όλων των τάξεων του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου στην ασφαλή μετακίνηση. Οι μαθητές, υπό την εποπτεία και την καθοδήγηση των εμψυχωτριών έχουν την ευκαιρία να κατανοήσουν τους βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής με ευχάριστο τρόπο. Δια μέσου της βιωματικής μάθησης και του διδακτικού παιχνιδιού τα παιδιά αναπτύσσουν διάλογο σχετικά με την κυκλοφοριακή αγωγή και καταλήγουν μόνα τους στις σωστές απαντήσεις. Επιπλέον το πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής είναι σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να αναπτύσσει τις δεξιότητες των παιδιών μέσα από ψυχαγωγικές και ψυχοκινητικές δραστηριότητες. Η ενημέρωση των γονιών για το πρόγραμμα είναι επιθυμητή και συνεισφέρει στην προσπάθεια για την προώθηση θετικών προτύπων συμπεριφοράς στα παιδιά.

Αναμενόμενα Αποτελέσματα

Ενημέρωση & Ευαισθητοποίηση για θέματα που αφορούν την Οδική Ασφάλεια και την προστασία των άλλων

Αύξηση γνώσεων για την κυκλοφορία στο δρόμο μέσα από τη διαδραστική μάθηση και το παιχνίδι

Ανάπτυξη σεβασμού απέναντι στους άλλους χρήστες του Οδικού Δικτύου

Ανάπτυξη κριτικής σκέψης και «κυκλοφοριακής συνείδησης»

Υιοθέτηση συμπεριφοράς για ασφαλή μετακίνηση

Εντοπισμός τυχόν λαθών και ριψοκίνδυνων συμπεριφορών στον εαυτό τους

Εκμάθηση χρήσης όλων των αισθήσεων για την ασφαλή κυκλοφορία στο δρόμο

Ανάπτυξη Δεξιοτήτων μέσω των ψυχοκινητικών δραστηριοτήτων και του διδακτικού παιχνιδιού

Ανάπτυξη πρωτοβουλιών δράσης μέσα από το σχολικό και οικογενειακό περιβάλλον Συμμετοχή ως ενεργοί πολίτες στην προσπάθεια πρόληψης των τροχαίων δυστυχημάτων

Θεματολογία

• Τεχνικές συγκέντρωσης και ενδυνάμωσης της ομάδας
  • Διδακτικό παιχνίδι για τη βιωματική κατανόηση της σημασίας της χρήσης των αισθήσεων για την ασφαλή μετακίνηση μέσα από το παιχνίδι
  • Εκμάθηση των σημάτων που ορίζουν την κυκλοφορία – Ο ρόλος του τροχονόμου
  • Εκπαιδευτικό παιχνίδι για τον κατάλληλο ντύσιμο ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες και για να είναι ορατοί στους οδηγούς
  • Όξυνση των γνωστικών δεξιοτήτων τη προσοχής, της συγκέντρωσης, της αντίληψης και της κρίσης κατά τη μετακίνηση.
  • Εξάσκηση σε 5 βασικούς κανόνες οδικής ασφάλειας.
  • Θεατρικό παιχνίδι με στόχο την αξιολόγηση της εμπέδωσης των γνώσεων.